Karin las: Het donker-Emma Haughton****1/2

Met dank aan LS Amsterdam voor het exclusieve vooruitlees-exemplaar.

Auteur: Emma Haughton

Oorspronkelijke titel: The Dark

Vertaling: Jan Mellema

Genre: Thriller / NUR 332

Aantal pagina’s: 365

Verschijningsdatum: 12 oktober 2021

Over de auteur:

Emma Haughton groeide op in Sussex, studeerde Engels aan Oxford en werkte jaren lang als journalist voor o.a. The Times. Haughton schreef eerder YA-boeken. Het donker is haar eerste thriller.

Achterflap:

Het leven van spoedeisendehulparts Kate North staat op zijn kop door een persoonlijke tragedie. Wanneer ze de kans krijgt om aan de slag te gaan bij het VN-onderzoeksstation op Antarctica grijpt ze die met beide handen aan. Haar voorganger, Jean-Luc is bij een tragisch ongeluk op het ijs overleden.

Voor Kate is het ideaal, niemand kent haar en niemand vraagt naar haar verleden. Maar terwijl het station in een totale winterduisternis gehuld wordt, begint Kate te vermoeden dat de dood van Jean-Luc geen ongeluk was.

En hoe meer vragen ze stelt, hoe gevaarlijker het wordt voor iedereen…

Een huiveringwekkende, claustrofobische thriller voor fans van Lucy Foley en Ruth Ware. Je kunt maar beter wel bang zijn in het donker…

Mening:

Het donker. Wanneer je zo’n titel ziet verwacht je iets beklijvends, engs, benauwends. En laat dat nu precies zijn wat dit boek je brengt!

Wauw wat een aftrap. De schrijfstijl past als een lievelingsjas, je zit direct in je eigen film en de introductie van personages in deze fenomenale omgeving zetten alvast een hele originele toon.

Haughton weet het gehele verhaal door een spanning te onderhouden door steeds kleine tipjes van de sluier op te lichten. Zo weet je al vrij snel dat Kate een nare ervaring met zich meedraagt. Wat dat dan is en welke gevolgen dat had, dat wordt stukje bij beetje uitgeplozen tot de uiteindelijke climax. Deze wijze blijft kenmerkend voor dit boek. Haughton is een meester in opbouw. Door middel van subtiele details brengt ze je onrust, wantrouwen. Plus daar niet kloppende gedragingen van deze en gene bij op en je gaat werkelijk alles en iedereen wel een keer verdenken.

De hoofdstukken maken kleine sprongen wat betreft tijd. Waar er de ene keer een gat van twee weken zit, gebeurt er vervolgens op één dag iets wat de vaart er op de juiste momenten in houdt. Kate start haar eigen onderzoek en ze weet je hierbij ook te irriteren met haar gedrag en haar pillen. Geweldig.

Gekonkel, wantrouwen, vetes, persoonlijke issues en de grote vraag blijft of de dood van Jean-Luc een ongeluk was. Dingen verdwijnen, personen worden vermist, bestanden worden gewist. De tocht van het team door het donker waar Kate achterblijft: de hel, ik heb er nog de rillingen van. Deze setting is gewoon echt eng en origineel! Het moge duidelijk zijn, de spanningen lopen op en is alles altijd even geloofwaardig? Nee, maar i don ’t care. Ik ga er helemaal in mee en ik word continu op het verkeerde been gezet. WIE doet dit??

En dan transformeert de stoptrein in een HSL. Daar is snelle actie en daar komt de echte dreiging boven water. Er vallen onverwacht doden en ik zit op het puntje van de stoel! OMG gaat dit zó slecht aflopen? Zou wat zijn als ik dat ging verklappen, ik verklap alleen dat ik echt ontzettend genoten heb van dit thrillerdebuut. Emma Haughton moet vooral ook thrillers blijven schrijven, ik ben fan!

Conclusie:

Dit is zó koud dat het zinderend wordt. Wat een steengoed uitgewerkt verhaal in een omgeving die je nooit meer vergeet.

Vier en halve sterren oftewel een 9/10 voor Het donker.

Karin Meinen.

*Vinden jullie het leuk ons op Facebook te volgen?

Like dan onze pagina Samenlezenisleuker en word om mee te kletsen over boeken lid van onze echte gezellige boekengroep! En dat kan hier: Samenlezenisleuker 📚🥂

Wat lezen wij nu?

Karin leest:

Met dank aan Uitgeverij Luitingh-Sijthoff voor het exclusieve vooruit-exemplaar.

Over Het donker (verschijnt op 12 oktober met de cover zoals getoond onderaan de foto) :

In Het donker van Carnegie Medal-genomineerd auteur Emma Haughton reist EHBO-arts Kate North naar Antarctica om een overleden arts op het VN-onderzoeksstation te vervangen.

Het leven van spoedeisendehulparts Kate North staat op zijn kop door een persoonlijke tragedie. Wanneer ze de kans krijgt om aan de slag te gaan bij het VN-onderzoeksstation op Antarctica grijpt ze die zonder twijfel met beide handen aan. Op Antarctica zou niemand haar kennen – en niemand dus weten over haar tragische verleden. Eindelijk geen medelevende blikken en mensen die vragen hoe het met haar gaat.

Maar terwijl het station in een totale winterduisternis gehuld wordt, begint Kate te vermoeden dat de dood van haar voorganger niet toevallig was. En hoe meer vragen ze stelt, hoe gevaarlijker het wordt voor iedereen…

Een huiveringwekkende, claustrofobische thriller met sterke personages en een geweldige setting.

Riejanne leest:

Over Het uur van de meeuwen (Ane Cestero deel twee) :

Ibon Martín dompelt de lezer onder in een van de meest adembenemend mooie enclaves van de Baskische kust, waarin zich een gruwelijk drama voltrekt.

In Hondarribia, een kleurrijk vissersdorpje, vindt een vrolijk festival plaats. Midden in de optocht wordt echter een vrouw bruut vermoord, en de dader weet in de chaos te ontsnappen. Ane Cestero en haar speciale eenheid zullen een meedogenloze moordenaar moeten opsporen – die voorlopig niet van plan is te stoppen.

Een gelaagde, onweerstaanbaar zinderende thriller waarin het Baskische landschap de hoofdrol opeist en die ons confronteert met een van de ergste vijanden: de allesoverheersende haat die zich diep verborgen in ieder van ons schuil kan houden…

Marie leest:

Met dank aan Uitgeverij Neckar voor het recensie-exemplaar.

Over De Rommelzolder (verschijnt op 6 oktober) :

Vind jij het ook zo spannend op zolder? De krakende trap, het piepen van de vloer als je een stap zet, de schaduw op de muur, alsof iemand je achtervolgt … Of vind je het juist leuk om met de rommel van je ouders of grootouders te spelen? Je te verkleden als een ontdekkingsreiziger die vreemde landen ontdekt, zonder de zolder te verlaten?

De rommelzolder bevat 17 korte spannende verhalen door 17 schrijvers. Waar droom jij van als je op zolder speelt? Met bijdragen van Klaartje Gras, Daniëla Hofman, Désirée van Boxtel, Edith van Beurden, Petra Bontje, Karin Hazendonk, Inge Hulsker, Daphne Liebrand, Jenny Anna Linde, Coralien Pladdet, Natasja Sanders, Hilda Spruit, Levina van Teunenbroek, Marjolein Vrijenhoek, Susan Wallenburg, Inge Spaan en Suzanne Buis.

Jac leest:

Over De Code (deel één Operatie Stockholm) :

Stockholm, 1940. Terwijl de dreiging van nazi-Duitsland toeneemt, leren drie vrouwen in Stockholm elkaar kennen onder bijzondere en moeilijke omstandigheden.

Signe verhuist van het platteland naar de grote stad, Elisabeth neemt ontslag van haar werk na een dramatische gebeurtenis en Iris vlucht met haar twee zoons uit Estland naar Zweden. Ze treden in dienst van de Zweedse overheid om de gecodeerde boodschappen van de Duitsers te onderscheppen en te ontcijferen.

In een tijd waarin het onmogelijk is te weten wie je kunt vertrouwen en waarin veel mannen met een dubbele moraal de leiding hebben, blijkt het werk van Signe, Elisabeth en Iris van vitaal belang voor de veiligheid van het Zweedse koninkrijk.

*Vinden jullie het leuk ons op Facebook te volgen?

Like dan onze pagina Samenlezenisleuker en word om mee te kletsen over boeken lid van onze echte gezellige boekengroep! En dat kan hier: Samenlezenisleuker 📚🥂